Jei norite savo puslapio:

Spauskite ant baneriuko:
web hostingas, serverių nuoma, svetainių talpinimas
Ir jūs galėsite susikurti savo puslapį už 1 lt. per mėn.

Nuorodos:

Mano karoliukų pasaulis Lauko baldai. Skulptūros Periodika internete: žurnalai, laikraščiai ir t.t. ************** Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka (išsami knygų ar referatų paieška) ************** Lietuvos virtuali biblioteka ************** Lietuvos viešosios bibliotekos ************** Bibliotekos pažangai (internetiniai mokymai, naujienos, apie bibliotekose vykstančias akcijas)

     Kiekvienas turistas, bent trumpam užsukęs į Lazdijų rajoną, būtinai aplankys Teizų seniūniją. Jau vien dėl to, kad pasigrožėtų gražiausiu rajono ežeru- Dusia. Kuris užima 2334 ha. Kiekvieną vasarą čia suplūsta pilna poilsiautojų, o savaitgaliais pakrantės pilnutėlės mašinų, kaip per atlaidus. Dusia yra mėgiama ir buriuotojų. Ant Dusios ežero kranto iškilusi ir didinga Kryžių bažnyčia. Jos istorija pasakoja, jog Šiaurės karo metu 1702 m. Lietuvos kariuomenė ant ežero kranto įsirengė stovyklą. Joje pastatė 3 kryžius ir pakabino Švč. Mergelės Marijos paveikslą. Jiems besimeldžiant, stovyklą užpuolė švedai. Nepaliesti liko tik kryžiai ir paveikslas. 1816 m. čia pastatyta pirmoji koplyčia, kuri vėliau buvo perstatinėjama, dar vėliau jos vietoje iškilo didelė bažnyčia. Ji 1963 m. sovietų valdžios nurodymu buvo nugriauta. Po nepriklausomybės atkūrimo, 2000 m. bažnyčia buvo atstatyta. Vietos gyventojai tiki, kad stebuklingų galių turi ne tik Motinos paveikslas, kabantis šalia bažnyčios prie trykštančio šaltinio, bet ir jo vanduo.
     Kiekvienam pats gražiausias ir brangiausias žemės kampelis yra gimtinė. Kur tu bebūtum ir koks tu bebūtum, tave visad traukia sugrįžti į tėvų žemę, kur tavo išvaikščioti takeliai, išbraidyti upeliai. Ir tiesiog gėda nesidomėti gimtinės istorija, savo ,,šaknimis“.
     Trys kaimai glaudžiasi prie Dusios ežero, dar vadinamo Dzūkų jūra, Barčiai, Staigūnai, Zebrėnai. Karštą vasaros dieną, pavargusius nuo darbų puikiai gaivina Teizų ir Teizininkų ežerai. Tarp kalnelių rymo Bakšių ežeras.

TEIZININKAI
     Nuo aukštų Teizinikų kaimo kalnelių matyti visa apylinkė. Vienas tų kalnelių- kapinėlės pačiam kaimo vidury, prie vieškelio Šventežeris- Simnas, gerai matosi tyvuliuojantis Dusios ežeras. Vakarinėj kelio pusėj žaliuoja Teizininkų miškeliai, už jų padūmavus Kalniškės giria, tyvuliuoja Teizininkų ežerėlis. Į pietus matosi Teizų ir Petravičių kaimų stogai.Į šiaurę- Simno žiburiai.
     Iki dvarų naikinimo dalis Teizininkų kaimo žemių priklausė Metelių dvarui. Pirmoji Teizininkų kaimo mokykla įkurta 1923 m. pas Juozą Milių. Vienam epastato gale buvo klasės, kitame – gyveno mokytojai. Iki 1923 m. Teizininkų kaimo vaikus mokė daraktoriai.

PETRAVIČIAI
     Petravičiai rašytiniuose šaltiniuose buvo minimi prieš 300 m. kaimo senoliai Petravičius žino kaip 100 m. senumo kaimą bei dvarą. Jo savininkas buvo lenkas Sarneckas. 1906 m. ponas pradėjo pardavinėti dvaro žemę. Pirmasis Teizų kaimo ūkininkas buvo Petras Krasauskas, nusipirkęs iš Petravičių pono Sarneckos žemės. Naujasis Krasauskų žemės sklypas buvo prie Mikutapievio. Krasauskų šeimoje augo 4 vaikai: Jonas, Vitas, Janina ir Pranciška. Dabar Krasauskų sodyboje gyvena Vito Krasausko sūnus Benius su šeima. Dvaro žemę pirko ir atsikėlę lenkai, kuriuos vėliau vadino mozūrais. Kelias, einantis per Petravičių kaimą ( nuo Teizų iki Dusios ežero)buvo vadinamas Mozūrkeliu. Tad Petravičiai buvo grynai lenkiškas kaimas.
   Kur dabar Sabinavo kaimas, prieš 100 m. buvo lenkės Sabenkos dvaras, o aplink jį -šimtametis miškas. 1906-1909 m. ponios nurodymu mišką iškirto ir išpardavė, liko kelmynai. Ten pradėjo kurtis naujas kaimas, naujakuriai jį pavadino Sabinavu. Sabinavas -tai lyg Petravičių kaimo tęsinys.

GIRAITĖ
     Seniau Giraitės kaimas priklausė Šventežerio dvarui. Dvaro ponas už darbą žmonėms išmokėjo žeme. Taip buvo išdalintos Giraitės kaimo žemės. Proseneliai buvo baudžiauninkai. Tris dienas ėjo dirbti į Šventežerio dvarą, tris dienas buvo leista dirbti savo žemę. Pirmasis Giraitės kaimo gyventojas , atėjęs iš Šventežerio dvaro , buvo Jonavičius. Mirė 90-ies metų. Iki 1940 m. jis turėjo samdinius, ir andanarščikus (taip buvo vadinami žmonės , kurie leidus Jonavičiui, statėsi ant jo žemės trobeles ir už tai dirbo Jonavičiaus ūkyje). Už darbą jiems apmokėdavo.
     Iš Šventežerio dvaro į Giraitę atsikėlė gyventi ir daugiau žmonių, ir jie gavo žemės iš dvaro. Jų žemės sklypai vadinosi servitutais. Iki 1945 m. Giraitėje buvo apie 40 ūkininkų.
     Netoli Teizų ežero yra Giraitės kaimo senkapiai.
     Giraitės kaime buvo daug jaunimo, kuris mėgo pasišokti. Susirinkdavo kur nors kaime ar prie miško. Grieždavo smuikais. Kaimo muzikantai buvo Vaclovas Makauskas ir Jonas Žalis. Daina lydėjo visur: ir darbuose, ir linksmybėse. Daug gražių vestuvinių dainų mokėjo dainingiausios kaimo moterys. Vestuvės tęsdavosi 3-4 dienas. Svečiai taip užtraukdavo dainą, kad net žibalinės lempos užgesdavo.

BAKŠIAI
     Tarp kalnelių , kuriuos pavieniai šimtamečiai ąžuolai saugo, žalių gojų pavėsy, kurių pakraščiuos vasarą avietės sirpsta , o rudenį šermukšniai raudonuoja – senasis Bakšių kaimas, kadaise Bakšių dvaro laukai.
     Pirmasis Bakšių dvaro savininkas buvo lenkas Garčinskas. Jis mirė 1934 m. ,sulaukęs beveik 100 metų. Po Garčiausko mirtie dvarą valdė jo žentas Ginota, lenkas iš Baltarusijos , Kadyšių dvaro.Ginotai turėjo 2 sūnus, kurie liko nevedę. Ginotų laikais dvaras klestėjo, ponai valdė 200 ha žemės. Jie gaudavo lenkiškų knygų, laikraščių, žurnalų.
     Senosios ponios Garčiauskaitės- Ginotienės brolis buvo Amerikoje. Grįžęs iš Amerikos atsiėmė iš Ginotų savo dalį -100 ha žemės. Dalį atsiimtos žemės 60 ha pardavė Giraitės kaimo stambiam ūkininkui Juozui Jonavičiui. Šis neturėjo pinigų sumokėt už žemę, tai pakvitavo vekseliais. Prasidėjus karui, vekseliai tapo beverčiais ir Garčinskas liko ubagas. Netoli dvaro tyvuliavo Bakšių ežerėlis, kurio dydis- 10 ha. Kadaise buvo labai žavingas. Bakšius aplinkiniai Dusios alpėmis vadina.

Panaudota literatūra: "Lazdijų rajono savivaldybė" 2002 m. Aldona Šukienė "Čia mūsų šaknys. Sodžiai prie Dusios ežero"
**********************************************************

Kas antrą penktadienį 16 val. Interaktyvi Radio stotis bibliotekoje "Radiošokas" transliuoja Teizų bibliotekos laidelę "Pelytės Picės užrašai". Laidelė — kartojama ketvirtadieniais 18 val. Kviečiame paklausyti!
Tinklalapis www.radiosokas.lt
**********************************************************

Kuriančius ir norinčius savo kūryba pasidalinti su kitais rašykite karaliuniene12 @ one.lt
**********************************************************

Kviečiame aktyviai registruotis į mūsų forumą ir dalyvauti diskusijose.

Labai prasom :)Taip pat kviečiame geruosius žmones paremti mūsų puslapį. Prašome paaukoti bent vieną litą per metus SMS žinute. Parašykite SMS žinutę su kodu IVP TEIZAI. Tarp žodžių IVP ir TEIZAI palikite tarpą, rašyti galite didžiosiomis arba mažosiomis raidėmis (pvz., ivp teizai). Siūsti Nr.1656 kaina 1 Lt .

Daugiau...