Jei norite savo puslapio:

Spauskite ant baneriuko:
web hostingas, serverių nuoma, svetainių talpinimas
Ir jūs galėsite susikurti savo puslapį už 1 lt. per mėn.

Nuorodos:

Mano karoliukų pasaulis Lauko baldai. Skulptūros Periodika internete: žurnalai, laikraščiai ir t.t. ************** Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka (išsami knygų ar referatų paieška) ************** Lietuvos virtuali biblioteka ************** Lietuvos viešosios bibliotekos ************** Bibliotekos pažangai (internetiniai mokymai, naujienos, apie bibliotekose vykstančias akcijas)

Lai liaudies menas keliauja iš kartos į kartą

Dar taip neseniai laukėme Šv. Velykų, ruošėmės, tvarkėmės ir net nepajutome, kaip šventės praėjo. Pasiliko tik gražūs šventiški prisiminimai apie gražiai praleistas akimirkas.Tikriausiai nerasime nei vieno, kuris nėra bandęs marginti kiaušinių, pagrindinio Velykų akcento. Tautosaka byloja apie kiaušiniui teikiamą magišką galią: lietuviai žemdirbiai pirmoje išartoje vagoje XIX a. pabaigoje dar aukodavo kiaušinį Žemynai, po žiemos pirmą kartą per Jurgines į laukus išgenami gyvuliai turėdavo peržengti po tvarto slenksčiu padėtus du nedažytus ir du margintus kiaušinius. Jei šie nesuduždavo, tikėta, kad gyvuliai bus sveiki ir gražūs.
Margučiai - gyvybingiausia lietuvių tautodailės šaka. Nuo senų laikų lig pat šių dienų juos margina suaugę ir vaikai.
Prieš atvelykį, vadinamas vaikų Velykėles, balandžio 17 d. Teizuose svečiavosi Alytaus apskrities tautodailininkė Lina Valutkevičienė gyvenanti Lazdijų kaime. Kiaušinių marginimu ji susidomėjo dar jaunystėje, nes turėjo puikų pavyzdį: jos mama paskutinėdavo , krikšto mama margino vašku. Tai ir pačiai knietėjo to išmokti. Nuo 2000m. pradėjo rimčiau tuo užsiimti, dalyvauti parodose. Margučius tautodailinikė margina ne vien prieš Velykas, o ištisus metus. Kiekvienas margutis unikalus, nepakartojamas, su šiluma ir meile išskutinėtas. Jau trejus metus dalyvauja respublikinėje konkursinėje "Aukso vainiko" parodoje. 2007 m. Alytaus apskrities "Aukso vainiko" konkursinėje parodoje laimėjo Alytaus apskrities geriausio metų liaudies meistro vardą. Alytaus apskrities tautodailininkė L.Valutkevičienė respublikinėje liaudies meno parodoje už taikomosios dailės darbus - margučius laimėjo III- ąją vietą. Tais metais išmargino 200 margučių. Linos margučiai bus eksponuojami liaudies meno parodoje Vilniuje tūkstantmečio dainų šventės metu, liaudies meno mugėjje ji demonstruos margučių skutinėjimą. Lietuvos liaudies kultūros centras ruošia parodos katalogą, kuriame bus sudėtos visų dalyvaujančių darbų nuotraukos. Tautodaile domisi ir krikštaduktė Aira, Jai labai patinka skutinėti margučiai, kuriuos gražiai margina ir Airos mama, bet pati mergaitė mieliau mokosi kiaušinius išrašyti vašku, nes skutinėjimui dar per maža jos rankai per sunku.
Gausiai susirinkusiems vaikams ir jaunimui tautodailininkė papasakojo tikrai daug .Margučių menas - labai įdomi taikomosios dailės šaka, priklauso paprotiniams menams (margučiai, verbos, šiaudiniai sodai). Šiandieninė margučio paskirtis - stebinti, džiuginti, vilioti. Per ornamentus, raštus ir simbolius atpažįstame unikalų lietuvių liaudies kultūrinį paveldą, todėl tradicinis margutis visada bus vertingesnis už naujamadiškai dekupažuotą, ar pirktiniais lipdukais apklijuotą. Apskritai kiaušinis buvo laikomas ne tik pavasario gamtos atgimimo simboliu, bet ir kiekvieno gyvio pradžios simboliu. Margučiais ne tik puošiamas švenčių stalas, jie dovanojami svečiams ir artimiesiems, ypač vaikams. Margučiais keičiamasi, jie daužomi, ritinėjami. Raštai margutyje išskutinėjami titnago, stiklo šukele, nulaužto peilio kampu, adata, skustuvu ar kitu smailiu aštriu daiktu. Numatytas raštas skutamas iki kiaušinio paviršiuje pasirodys baltos spalvos piešinys. Norint gauti spalvotą raštą, tamsiai dažyti ir išskutinėti kiaušiniai dar merkiami į norimos spalvos dažus. Skutinėti margučiai pasižymi grakščia, lengva piešimo linija, raštas daugiau susmulkinamas, kadangi skutinėjimo technika teikia daugiau galimybių. Vaikai buvo supažindinami su pagrindiniais ornamentais, galėjo apžiūrėti nuostabiais raštais išmargintus, parodose dalyvaujančius margučius, patys pabandyti skutinėti, kurti raštus. Margučių nuotraukas galite pamatyti ir parašyti atsiliepimus internete http://lt.netlog.com/linavalutkeviciene.
Noriu tikėti ,kad nors keletui iš jų šis mėginimas išaugs į kažką rimčiau. L.Valutkevičienė mielai dalijosi mintimis apie tautodailę, apie savo pomėgius: gėlių auginimą, mezgimą ir poeziją. Atskleidė savo didelį norą išmokti austi lietuviškas juostas. Audimas jau beišnykstanti tautodailės šaka, kuria retai susidomi jaunimas. Smagu, kad yra tokių žmonių puoselėjančių liaudies meną. Tik norėtūsi, kad kuo daugiau atsirastų palaikančių tokius menininkus, paskatinančius juos ir jų norą skleisti tai jaunajai kartai.


**********************************************************

Kuriančius ir norinčius savo kūryba pasidalinti su kitais rašykite karaliuniene12 @ one.lt
**********************************************************

Labai prasom :)Taip pat kviečiame geruosius žmones paremti mūsų puslapį. Prašome paaukoti bent vieną litą per metus SMS žinute. Parašykite SMS žinutę su kodu IVP TEIZAI. Tarp žodžių IVP ir TEIZAI palikite tarpą, rašyti galite didžiosiomis arba mažosiomis raidėmis (pvz., ivp teizai). Siūsti Nr.1656 kaina 1 Lt .

Daugiau...